Recykling

Recykling

Utylizacja elektroniki

 • Jak mogę chronić środowisko?

  Kupując nowy komputer, monitor lub inne urządzenie elektroniczne, możesz w siedzibie firmy SEVEN zostawić stary bądź zużyty sprzęt tego samego typu bezpłatnie.

   

  Przy zakupie nowego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego masz prawo nieodpłatnie oddać zużyty, tego samego rodzaju, w stosunku 1:1 (art. 42 pkt 1 ustawy ZSEE).

  (Zgodnie z art. 42 pkt. 1 Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym : „Sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są zobowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju„)

 • Co to są elektrośmieci?

  Elektrośmieci to zepsuty bądź zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Zaliczamy do nich lodówki, pralki, telefony, komputery, telewizory, żarówki energooszczędne, żelazka, sprzęt audio, wiertarki i inne sprzęty zasilanie za pomocą prądu lub baterii.

 • Dlaczego NIE MOŻNA wyrzucać elektrośmieci do śmietnika?

  Wyrzucając elektrośmieci do normalnego kubła na śmieci przyczyniasz się nie tylko do zanieczyszczania środowiska, ale łamiesz też prawo (ustawa o ZSEE z 29 lipca 2005 r.), za co grozi nam kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

 • Skąd mam wiedzieć, że dany sprzęt należy poddać utylizacji?

  O zakazie wyrzucania sprzętu na śmietnik informuje znak przekreślonego kontenera umieszczony na danym sprzęcie elektrycznym bądź elektronicznym. W przypadku, gdy znajduje się on na zepsutym komputerze lub monitorze oznacza to, ze sprzęt nadaje się do utylizacji.

 • Dlaczego elektrośmieci są szkodliwe?

  Elektrośmieci zawierają w sobie liczne szkodliwe substancje, które bardzo łatwo przenikają do gleby, powietrza i wód gruntowych. Przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska naturalnego, przez co stanowią zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

  • Rtęć – zawarta jest w niektórych świetlówkach. Jest to na tyle szkodliwy metal, by po przedostaniu się do organizmu człowieka powodować zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, uszkodzenia nerek, deformację kości, a nawet zmiany nowotworowe.
  • Ołów – metal o właściwościach rakotwórczych i toksycznych. Gromadzi się w skórze i mięśniach. Kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik. W elektronice używany jest jako składnik szkła kineskopowego i stopów lutowniczych.
  • Związki bromu są bardzo często wykorzystywane w komputerach. Mogą powodować choroby układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
  • Chrom posiada właściwości antykorozyjne, dlatego używany jest do powlekania elementów metalowych. Może powodować alergię, choroby skóry, a także choroby układu krążenia i układu oddechowego.
  • Kadm zawarty w bateriach zaburza funkcje rozrodcze, czynności nerek, powoduje chorobę nadciśnieniową, oraz może mieć wpływ na zmiany nowotworowe.
  • Nikiel uszkadza błony śluzowe, obniża poziom cynku oraz magnezu w wątrobie. Może powodować zmiany kostne i przyczyniać się do zmian nowotworowych.
  • Azbest używany w urządzeniach elektronicznych i elektrycznych między innymi ze względu na właściwości izolacyjne jest przyczyną raka płuc, pylicy azbestowej i wielu innych groźnych chorób.

Dołącz do grona naszych klientów!

Zapraszamy